top of page

המאמרים החדשים

נושאים

פסיכותרפיה

מהי פסיכותרפיה בעיני


פסיכותרפיה היא טיפול נפשי בבעיות של אדם עם עצמו, עם בני משפחתו או החברה שמסביבו. הטיפול מיועד ומצליח עם האדם שמבקש אותו, זהו תנאי ראשון: צריכה להיות הכרה שיש בעיה, שיש צורך בשינוי.


זהו "ריפוי בדיבור",שיחות. המטרות בטיפול תשתנינה מאדם לאדם, אך גם משיטה לשיטה.


גישות בפסיכותרפיה


קיימות גישות רבות ושונות ליצירת אותה מטרה לעיתים מעורפלת שנקראת שינוי.

הדגש שאני נותנת הוא שהאדם משנה בתוך עצמו. אין דרך לשנות מישהו אחר.גם כאשר מדובר בטיפול זוגי או משפחתי, האדם אחראי על יצירת שינוי בדרך החשיבה שלו, בתגובות שלו, בהתמודדות עם כעסים, קונפליקטים ופצעים מן העבר שלו.


לעיתים מגיעים אלי לטיפול אנשים שמבקשים טיפול במה שקורה היום, לא בעבר, כשהדגש הוא על כך שלא מעונינים לדבר על מה שהיה. "מה שהיה היה, ממילא אי אפשר לשנות את זה כבר".


המטרה שלהם היא לשנות מערכת יחסים שיש להם בבית , בעבודה, עם חברים או יחס לכסף, להצלחה ,לכישלון או לדימוי הגוף שלהם. ממה שהם מתארים, אכן יש מקום לבדיקת היחס שיש להם כלפי הנושאים האלו, שמעסיקים את כולנו, וגם לנושאים נוספים, אבל קשה לשנות משהו אם אין הבנה מהו אותו יחס לכסף, למשל, מהו המקור ליחס הזה, האם אנחנו חווים "פצע" בהקשר הזה. אנחנו לא יכולים לשנות את העובדות מן העבר, אבל יכולים לשנות את היחס שלנו לאותן חוויות, את התפיסה שיש לנו לגבי ארועים שקרו לנו כשהיינו צעירים יותר, פחות מגובשים, בלי הפרספקטיבה שיש לנו כיום.


אני מאמינה שאנחנו פועלים מתוך החלטות שהמניעים להן ברורים, אך בעיקר מתוך החלטות שאיננו יודעים מה גורם לנו לקבל אותן. אמרה לי מטופלת: "אני יודעת שאסור לי לחזור לחיות עם החבר הזה שלא מכבד אותי, אבל מוצאת את עצמי חוזרת אליו,ומתגעגעת אליו כשאנחנו לא ביחד, ועצובה כל הזמן בגלל הפרידה שלנו, ואני יודעת שהקשר הזה מזיק לי. אני יודעת שכשאחנו ביחד אין לי יכולת להרגיש שאני שווה , שאני יפה, שאני מצליחה בעבודה".


לכאורה, זה נשמע ממש אבסורדי: את יודעת שהבחור גורם לך להרגיש כל כך רע, ההגיון אומר- תברחי ממנו למקום הכי רחוק שרק אפשר !


אבל במציאות אנחנו מוצאים את עצמנו נמצאים בדיוק במקום בו היה לנו הכי רע בחיים. פרויד דיבר כבר לפני שנים רבות על חזרה "למקום הפשע" , כלומר חזרה אל המצב הנפשי הכואב שחווינו בעברינו, שוב ושוב, כאילו לא למדנו דבר בימי חיינו. והאמת היא שגם הנבונים ביותר בינינו, לעיתים קרובות לא לומדים מטעויות העבר. הדבר קורה לא כי אנחנו מטומטמים במיוחד, אלא בגלל הצורך האדיר לתקן את ההרגשה שיש לנו עם עצמנו בעקבות חוויה . אותה מטופלת תחזור לקשר עם החבר המזלזל כי בביתה קיבלה יחס של חוסר הערכה. אמה היתה אולי לא פנויה אליה בגלל מצוקות חייה שלה והיא הרגישה שהצרכים של הילדה לקבל אישורים והתפעלות מעייפים אותה. היא גם נהגה לומר למטופלת שהיא רגישה מידי, שהיא חייבת ללמוד להסתדר לבד.


לא הכל קשור רק בהורינו , והם לא האיש הרע בסיפור הזה. אין הורים מושלמים וגם עדיף שניתקל כבר מן ההתחלה במצבים לא מושלמים, כי אנחנו צריכים ללמוד להסתדר ולסמוך על עצמנו.


וזהו בעצם טיפול נפשי בעיני, ללמוד לסמוך על עצמנו, ללמוד להכניס אנשים שעושים לנו טוב לתוך חייינו, ללמוד לקבל את ההחלטות הנכונות עבור עצמנו. הדגש הוא על הייחוד של כל אחד מאיתנו, מה שנכון לשכנה מלמעלה או לבוס בעבודה, לא בהכרח נכון עבורנו.


כיצד בוחרים מטפל מתאים?


מחקרים מראים שאיכות הקשר בין המטופל למטפל היא המרכיב המשמעותי ביותר המשפיע על התוצאות אליהן מגיע המטופל.משפיע יותר מאשר הגישה לפיה עובד המטפל.


הרבה פעמים שואלים אותי כבר בטלפון מהי הגישה לפיה אני עובדת .התשובה הכנה ביותר היא שבסופו של דבר אני משתמשת בכל מה שלמדתי בימי חיי, גם בפסיכולוגיה וגם מחוויות שלי מן החיים בכלל. הדגש שאני שמה בעבודה הוא על הקשר הנוצר, המפגש בין שני אנשים, המטופל ואני.


מדוע יש צורך בטיפול בעצם?


אומרים לי:"יש לי המון חברים וכשמשהו מעיק עלי, אני אדם מאוד פתוח, אני מדבר עם חבר".


חברים חשובים מאוד בחייו של אדם, וגילוי לב ופתיחות הן תכונות מוערכות ותורמות רבות לאיכות החיים של אדם.


טיפול מספק קשר שכל מטרתו הוא התייחסות מדוקדקת ומעמיקה בעולמו של המטופל. לא עוסקים בעולמו הפנימי של המטפל, כל תשומת הלב היא במטופל. אנחנו יודעים היום שאדם יכל לגדול להתפתח ולהשתנות , כאשר יש אדם אחר שרואה אותו, שמסתכל בעין אוהדת ומבחינה בתהליכים שהוא עובר.


חדר של מטפל הוא מקום מאוד חשוב. זהו מקום בטוח, בו המטופל יכל להתבונן בחייו ולהרגיש מגוון גדול של רגשות בלי שיפוט של אחרים. זהו מקום בו יכל להביע משאלות וחלומות ולהקשיב לעצמו. הוא לומד להכיר מהו "האני הפנימי" הכי לא מזייף, הכי אמיתי שלו.
יצירת קשר


קיבלת רק תשובה חלקית? אשמח לענות על כל שאלה dorit.misholi @ gmail.com טל. 052-2501871 המרפאה פתוחה בימים א'-ה' בין השעות 09:00 – 19:30

bottom of page